منطقه آزاد انزلی کجاست؟

امكانات بندري و كشتيراني 

منطقه آزاد انزلي يكي از مناطق فعال دربين كشورهاي حاشيه درياي خزر و در جوار بزرگترين بندر حاشيه شمالي كشور مي باشد كه علاوه بر داشتن جاذبه هاي گردشگري بدليل واقع شدن در مسير ارتباطي اروپا – اسيا از اهميت فوق العاده اي برخوردار است با عنايت به سرمايه گذاريهاي بعمل آمده در زمينه ايجاد زير ساختهاي مناسب، وجود انبارهاي چندمنظوره و ترمينالهاي متنوع و خريد مدرن ترين تجهيزات تخليه و بارگيري به عنوان اولين منطقه مجهز به سيستم ترافيك دريايي اين بندر را از بنادر موجود در سطح كشور و منطقه متمايز نموده است
بندرانزلي با استفاده از فناوري اطلاعات تمام تشريفات بندري و گمركي را از طريق شبكه رايانه اي مشترك بندر و گمرك به صورت مكانيزه انجام مي دهد و زيرساختهاي لازم را جهت تحقق سياست داد و ستد الكترونيكي فراهم نموده و همواره در اين خصوص جزء بنادر پيشرو كشور محسوب ميشود
مساحت كل محدوده بندري منطقه آزاد انزلي: 2/68 هكتار

مزيت ها و فرصت ها 

مزيتهاي قانوني منطقه آزاد انزلي :
– آزادي كامل ورود و خروج سرمايه .
– آزادي مشاركت سرمايه گذاري خارجي تا سقف 100 درصد .
– تضمين كامل سرمايه هاي خارجي و سود حاصل از آنها .
– معافيت مالياتي 15 ساله كه تا 20 سال افزايش پيدا نموده است .
– معافيت از پرداخت هرگونه حقوق گمركي و سود بازرگاني براي واردات مواد اوليه ، ماشين آلات و قطعات يدكي جهت توليد كنندگان منطقه .
– معافيت گمركي براي ورود كالاهاي ساخته شده در منطقه آزاد به داخل كشور به ميزان ارزش افزوده .
– امكان ترانزيت و صدور مجدد كالا بدون محدوديت .
– امكان مشاركت سرمايه گذاري داخلي و خارجي .
– معافيت گمركي براي ورود كالاهاي ساخته شده در منطقه به داخل كشور .
– امكان ورود كالا بدون پرداخت عوارض گمركي و سود بازرگاني منطقه .
– امكان ورود اتباع خارجي از طريق مبادي ورودي و خروجي مجاز مناطق ،بدون نياز به صدور رواديد قبلي .
– فروش و اجاره زمين به سرمايه گذاران داخلي و اجاره زمين به سرمايه گذاران خارجي .
– حاكم بودن مقررات خاص اشتغال در مناطق.

به غير از مزاياي قانوني ياد شده ، منطقه آزاد تجاري – صنعتي انزلي داراي ويژگيها و مزاياي بيشمار ديگري نيز مي باشد كه از چند منظر مي توان بيان نمود :
الف ) جغرافيايي
ب ) اقتصادي
ج ) عمراني و زيرساختي
د ) دانش و فناوري

نقش منطقه آزاد انزلي در توسعه اقتصادي استان و كشور

– منطقه آزاد انزلي با وجود قوانين بسيار مناسب نظير انواع معافيتهاي مالياتي و ايجاد امنيت سرمايه و دارايي (ماده 5 قانون چگونگي اداره مناطق آزاد ) از مناطق بسيار مستعد جهت جذب افزايش جذب سرمايه گذاري خارجي و داخلي به شمار مي آيد .

– منطقه آزاد تجاري – صنعتي يكي از بهترين مناطق جغرافيايي از نظر توسعه فعاليتهاي گردشگري ، اقتصادي ، صنعتي و تجاري با توجه به نزديكي به كلان شهر رشت و بندر انزلي مي باشد و توان ايجاد رقابت با بنادر كشورهاي حاشيه درياي خزر را دارد .

-منطقه آزاد تجاري – صنعتي انزلي درصدد است با گسترش تجارت الكترونيكي و توسعه بازارهاي مجازي و IT و همچنين برگزاري نمايشگاههاي بين المللي باعث تنوع فعاليتها در استان گردد .
– منطقه آزاد انزلي با دارا بودن دريا ، جنگل ، تالاب درصدد است با توسعه گردشگري ، حفاظت از تالاب بين المللي انزلي ، توسعه كاربريهاي توريستي ، راه اندازي مسير دريايي به ديگر بنادر شمالي كشور مانند نوشهر و بندر تركمن بتواند باعث توسعه خدمات گردشگري منطقه اي ، ملي و فراملي گردد .

– منطقه آزاد تجاري – صنعتي انزلي با توجه به اينكه كشاورزي فعاليت محوري استان گيلان مي باشد ، از مناطق بسيار مستعد در جهت ايجاد صنايع فرآوري تبديلي و بسته بندي محصولات كشاورزي مي باشد و ارزش افزوده را در استان باعث مي شود .

-منطقه آزاد انزلي در كاركردهاي اقتصادي خود مي تواند اموري را همچون پشتيباني صادراتي و بازاريابي ، بازارسازي خدمات ، خدمات لجستيك محصولات كشاورزي را در استان عهده دار گردد و كشاورزي سنتي را به كشاورزي نوين كه آميزه اي از صنعت و تكنولوژي است ، تبديل نمايد .

– منطقه آزاد تجاري – صنعتي انزلي به واسطه قوانين و مقررات مناسب و همچنين آماده بودن زيرساختهاي لازم مي تواند به عنوان پايلوتي براي ايجاد شركتها و واحدهاي توليدي – صنعتي كه محصولات مرتبط يا مكمل را توليد مي كنند ، تبديل گردد و از اين طريق به رشد همه جانبه اقتصادي استان و كشور كمك نمايد .

-منطقه آزاد انزلي با توسعه صنايع تبديلي ، افزايش بازدهي فعاليتهاي كشاورزي ، توسعه صنايع با تكنولوژي بالا ، تخصصي و صادراتي با عملكرد بين المللي ( كشاورزي – الكترونيك – شيلات ) ، برقراري يارانه هاي صادراتي ، تاكيد بر توسعه صنعت در شهركهاي صنعتي ، در جهت توسعه صنعت صادراتي گام بر مي دارد .

– منطقه آزاد تجاري – صنعتي انزلي بدليل برخورداري از جايگاه رفيع تراتزيتي و حمل و نقل بواسطه واقع شدن در مسير كريدور شمال – جنوب ، توان بالايي در جهت ارتقا جايگاه استان در اين زمينه را دارد .

– منطقه آزاد تجاري – صنعتي انزلي ، با پيوند بنگاههاي اقتصادي و تشكيل خوشه هاي صنعتي ، درصدد است تا علاوه بر اينكه ؛ هزينه هاي مشترك بالاسري را كاهش دهد ، به توسعه بخش صنعت در استان كمك نمايد .
– منطقه آزاد تجاري – صنعتي انزلي با ايجاد و راه اندازي بندرگاه كاسپين علاوه بر گسترش فعاليتهاي بازرگاني و تجاري استان مي تواند باعث گسترش صنايع دريايي و بندري شده و بدين لحاظ 80 صنعت مرتبط با اين صنعت را در استان فعال نمايد .

– سازمان منطقه آزاد انزلي با فراهم نمودن مقدمات جهت ايجاد و راه اندازي بندرگاه نوين كاسپين و ايجاد راه آهن اتصال اين بندرگاه به راه آهن در حال احداث قزوين – انزلي – آستارا مي تواند موجب رونق هر چه بيشتر درآمدهاي ترانزيتي در استان باشد .

– منطقه آزاد انزلي در تلاش است با توسعه پاركهاي علم و فناوري و گسترش ارتباطات علمي با مراكز و نهادهاي آموزشي و تحقيقاتي در جهت انتقال دانش فناوري و تكنولوژي گام بردارد .
– منطقه آزاد انزلي با توسعه خدمات دانشگاهي برتر و ايجاد واحدهاي دانشگاهي بين المللي و پذيرش دانشگاههاي خصوصي ، علاوه بر بسط و توسعه علوم و فنون در استان و همچنين باعث به وجود آمدن تقاضاي گردشگري علمي و آموزشي در فصل سرما مي گردد .

به نقل از : منطقه آزاد تجاري صنعي انزلي

گروه مشاورین املاک مدیران سازه . دارای سه شعبه فعال در شمال کشور . خرید و فروش زمین و ویلاهای ساحلی در منطقه آزاد زیباکنار . ساخت و فروش ویلاهای شهرکی و اختصاصی . خرید و فروش زمین های مسکونی و تجاری با پروانه ساخت و ارائه کلیه خدمات تخصصی ملکی در گیلان و زیباکنار . درباره ما: . گروه مشاورین املاک مدیران سازه با مجوز فعالیت اقتصادی از اتحادیه و سازمان منطقه آزاد کار خود را شروع و مشتری مداری را سرلوحه کار خود قرار داده و رضایتمندی و سودآوری برای مشتریان خود را به عنوان بزرگترین هدف در نظر گرفته است. . گروه مدیران سازه با مجموعه ای از کارشناسان و مشاورین با تجربه و تحصیل کرده در حوزه مسکن آماده ارائه خدمات تخصصی به مشتریان عزیز می باشد و همچنان در تلاش است در کنار کادر حقوقی بسیار حرفه ای بستری امن برای معاملات ملکی مشتریان خود فراهم سازد.